Mövenpick’in kurucusu Ueli Prager, 1948 yılında İsviçre Zürih’te ilk Mövenpick restoranını açarak Mövenpick markasının temelini attı. Mövenpick’in 70. yıl dönümünü kutlamak üzere dünyadaki tüm Mövenpick Otelleri’nde 10 Mart – 20 Nisan 2018 tarihleri arasında 70. yıla özel lezzet festivali düzenlenecek.

Mövenpick’in 70. yıl dönümü şerefine hazırlanan menüde klasik ve modern lezzetleri buluşturan yedi sıra dışı lezzet yer alıyor. En popüler Mövenpick imzalı yemeklerin de dahil olduğu, dünya mutfaklarından ve gastronomi trendlerinden ilham alınarak yeniden yorumlanan favori tatlar, lezzet düşkünlerine unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

70. yıl menüsünde; Mövenpick’in popüler lezzeti biftek tartarın yeni yorumu “deniz tarağı ve avokado tartar”, tavuk göğsü ve armut “chutney” eşliğinde sunulan “salade belle fermière”, milföyün tuzlu yorumu olan “somon füme ve zeytin havyarlı milföy”, Zürih usulü süt danasının etsiz versiyonu olan “Zürih usulü şitake mantarı ve kök sebzeler”, Riz Casimir’in deniz mahsullü versiyonu olan “jumbo karides, deniz tarağı ve morina balıklı Casimir”, Entrecôte Café de Paris’in yağsız kıyılmış etten hazırlanan burger versiyonu “dana burger Café de Paris” ve ünlü Mövenpick dondurması ve Mövenpick Espresso’sunun ana malzeme olarak kullanıldığı, klasik İsviçre usulü havuçlu kekin alışılmadık bir versiyonu olan “havuçlu waffle” bulunuyor.